Chirurgia

Dysponujemy salą zabiegową wyposażoną w sprzęt pozwalający na przeprowadzanie zabiegów rutynowych, drobnych oraz tych bardziej skomplikowanych, np. operacji kostnych i okulistycznych.

Przed operacją
Przed wszystkimi zabiegami wymagana jest głodówka – przeciętnie od 12 do 24 godzin – oraz odstawienie wody na 2 do 4 godzin poprzedzających operację.
Przed zabiegami i narkozą przeprowadzamy dokładne badanie zwierzęcia. Zaleca się, zwłaszcza w przypadku zwierząt starszych lub w ciężkim stanie ogólnym, wykonanie przed narkozą badania krwi . Pozwala to na uniknięcie problemów w przebiegu operacji i w okresie pooperacyjnym.

Jałowość
Sterylizacja gwarantuje absolutną jałowość narzędzi i materiałów wykorzystywanych przy operacji, co minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań bakteryjnych. Czystość powietrza i powierzchni w sali zabiegowej zapewniamy, regularnie stosując lampę UV.

Opieka pooperacyjna
Podajemy środki przeciwbólowe i szczegółowo instruujemy opiekunów zwierzęcia, jak je stosować, aby zaoszczędzić mu niepotrzebnego bólu po zabiegu.
Aby zapobiec infekcjom w okolicy rany, stosujemy antybiotyki.
Ponieważ zwierzęta często nadmiernie interesują się raną i szwem, zapewniamy środki ochronne takie jak kołnierze albo ubranka pooperacyjne chroniące ranę lub opatrunek.

Bardzo ważny jest stan ogólny pacjenta w okresie rekonwalescencji. Często konieczne jest odpowiednie odżywianie, mające na celu poprawę samopoczucia, przyspieszenie gojenia ran czy uniknięcie różnych reakcji ubocznych. Oferujemy specjalne diety rekonwalescencyjne dla psów, kotów.