Kocięta i szczeniaki

Jak opiekować się szczeniakiem

Schemat szczepień i odrobaczeń
Dwa tygodnie po urodzeniu należy przeprowadzić pierwsze odrobaczenia.
Następnie do ukończenia 6 miesiąca życia należy powtarzać je co miesiąc. Konieczność ta bierze się z obecności uśpionych larw glist w tkankach zwierząt. Szczenięta nabywają te larwy z mlekiem matki, a również w życiu płodowym, przez łożysko.
W wieku 6 tygodni należy wykonać pierwsze szczepienie na nosówkę i parwowirozę.
W 8 tygodniu życia wykonuje się doszczepienie. Tym razem szczepionka powinna być szersza (od 4 do 10 chorób).
Po kolejnych 3 tygodniach wykonuje się szczepienie przypominające.
Przed ukończeniem 4 miesiąca należy zaszczepić szczenię przeciw wściekliźnie.

Proszę pamiętać, że dopiero dwa tygodnie po pierwszym szczepieniu można kontaktować szczenię z obcymi psami. Wcześniej grozi to zarażeniem poważną chorobą wirusową, co może mieć fatalne konsekwencje. Wczesne szczepienie pozwala z kolei na takie kontakty, co sprzyja socjalizacji szczenięcia.

Stosujemy szczepionki najwyższej klasy, łączące skuteczność z bezpieczeństwem. Pomożemy Państwu wybrać zestaw szczepień niezbędny dla Państwa pupila.

Można już zabezpieczyć szczenię przed:

 • nosówką
 • parwowirozą
 • chorobą Rubartha
 • kaszlem kennelowym
 • leptospirozą (Leptospira icterohemorrhagiae, L. canicola, L. pomona)
 • parainfluenzą
 • koronawirozą
 • bordetellozą.

Żywienie
Szczenięta mają szczególne wymagania żywieniowe. Błyskawiczny wzrost szczeniaka wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na białko i wapń. Aby zapewnić mu prawidłowy rozwój, najlepiej jest stosować gotowe karmy dostosowane do wieku i wielkości rasy. Są one odpowiednio zbilansowane i zawierają niezbędne witaminy i mikroelementy.
Jeżeli decydują się Państwo na żywienie domowe, należy komponować posiłek tak, aby zawierał co najmniej 2/3 białka (mięso gotowane – nie wieprzowinę, która jest szkodliwa dla psów), pozostałe składniki to węglowodany (ugotowany ryż, kasza lub makaron) oraz włókno (ugotowane jarzyny). Taki posiłek powinno się koniecznie uzupełniać dodatkami witaminowo-mineralnymi, zawierającymi zwłaszcza fosforan wapnia. Raz w tygodniu można podać ścięte żółtko jaja.
Do trzeciego miesiąca życia dzienną dawkę pokarmu należy dzielić na pięć porcji. W trzecim miesiącu życia karmimy szczeniaka cztery razy dziennie, w piątym miesiącu cztery razy dziennie. Szczenięta powyżej siódmego miesiąca życia karmimy dwa razy dziennie.
W żadnym wypadku nie należy podawać szczeniakowi (ani żadnemu psu) kości drobiowych. Kości te pękają, tworząc odpryski ostre jak igły, które mogą uszkodzić jelita. Nie należy także karmić szczeniaka mlekiem krowim, wędlinami, słodyczami, żółtym serem, cytrusami.
W przypadku szczeniąt dużych ras (zagrożonych dysplazją biodrową i łokciową) trzeba szczególnie wystrzegać się doprowadzenia do nadwagi.

Jak opiekować się kociakiem

Schemat szczepień i odrobaczeń
Sześć tygodni po urodzeniu należy przeprowadzić pierwsze odrobaczenia.
Następnie do ukończenia 6 miesiąca życia należy powtarzać je co miesiąc. Konieczność ta bierze się z obecności uśpionych larw glist w tkankach zwierząt. Kocięta nabywają te larwy z mlekiem matki.
W 8 tygodniu życia wykonuje się pierwsze szczepienie – przeciwko trzem do pięciu chorobom.
Po kolejnych 3-4 tygodniach wykonuje się doszczepienie.
Po zakończeniu cyklu szczepień podstawowych można zaszczepić kocię przeciw wściekliźnie (powyżej trzeciego miesiąca życia). Jest to wskazane ze względu na coraz częstsze przypadki występowania tej choroby u kotów.

Stosujemy szczepionki najwyższej klasy, łączące skuteczność z bezpieczeństwem. Pomożemy Państwu wybrać zestaw szczepień niezbędny dla Państwa pupila.

Kocięta szczepi się przeciw:

 • panleukopenii
 • caliciwirozie
 • herpeswirusowemu zapaleniu krtani i tchawicy
 • chlamydiozie
 • bialaczce kotów (FeLV)

Żywienie
Kocięta mają szczególne wymagania żywieniowe. Wzrost kociaka wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na białko i wapń. Aby zapewnić mu prawidłowy rozwój, najlepiej jest stosować gotowe karmy dla kociąt. Istnieją odmiany karm podzielone ze względu na wiek, tj. do trzeciego miesiąca życia i powyżej trzeciego miesiąca życia. Są one odpowiednio zbilansowane i zawierają niezbędne witaminy i mikroelementy.
Jeżeli decydują się Państwo na żywienie domowe, należy komponować posiłek tak, aby zawierał znaczącą przewagę białka (mięso surowe z wyjątkiem ryb i drobiu lub gotowane, ale nie wieprzowinę, która jest szkodliwa; podaje się także twaróg), pozostałe składniki to węglowodany (umiarkowany dodatek ugotowanego ryżu). Taki posiłek powinno się koniecznie uzupełniać dodatkami witaminowo-mineralnymi, zawierającymi zwłaszcza fosforan wapnia i witaminy z grupy B (najlepiej pochodzenia drożdżowego). Raz w tygodniu można podać ścięte żółtko jaja.
Do czwartego miesiąca życia dzienną dawkę pokarmu należy dzielić na pięć porcji. Od czwartego miesiąca życia można ograniczyć liczbę posiłków do trzech na dobę.
W żadnym wypadku nie należy podawać kociętom (ani żadnemu kotu) kości drobiowych. Kości te pękają, tworząc odpryski ostre jak igły, które mogą uszkodzić jelita. Nie należy także karmić kociąt mlekiem krowim, wędlinami, żółtym serem.