Stomatologia

Problemy z zębami

Zwierzęta, tak jak ludzie, miewają problemy z zębami. Wielu schorzeń można uniknąć dzięki regularnym kontrolom jamy ustnej i czyszczeniu zębów.

Nieprzyjemny oddech i zaczerwienione dziąsła to wczesne objawy zapalenia dziąseł. Dochodzi do niego, gdy miękka płytka bakteryjna mineralizuje się i twardnieje tworząc drażniący kamień nazębny. Może on uszkadzać zęby i dziąsła.
Nie leczone zapalenie dziąseł prowadzi do paradontozy. Kamień wrasta pod dziąsło, na skutek mechanicznego drażnienia i działania toksyn bakteryjnych dochodzi do zaniku kości zębodołowej. Tworzą się kieszonki dziąsłowe, linia dziąseł obniża się, odsłaniając silnie unerwione szyjki i korzenie zębów. Łatwo sobie wyobrazić, jak to boli. Zwierzę przestaje używać chorych zębów, co nasila cały proces. W efekcie osłabia się podstawa całego zęba, ząb zaczyna się ruszać i wypada lub musi zostać usunięty.

Utrzymujący się kamień nazębny wskutek wysiewu bakterii do krwi może wywołać po pewnym czasie schorzenia mięśnia sercowego i nerek.

Wbrew powszechnym opiniom, przy bólu zęba zwierzęta nie piszczą. Stają się po prostu smutne, jedzą w sposób ostrożny lub po paru kęsach odchodzą od miski, niekiedy ślinią się.

Zobacz zdjęcia zapalenia dziąseł u kota

Jak im zapobiec

Pamiętajmy o regularnych kontrolach jamy ustnej u psów i kotów – najpierw w okresie szczepień, w wieku 6 miesięcy (po okresie wymiany zębów mlecznych na stałe), a następnie co roku. Zwróćmy uwagę na obecność przetrwałych zębów mlecznych w okresie wymiany uzębienia.

Nie pozwalajmy psom na gryzienie gałęzi czy noszenie kamieni.

Dbajmy systematycznie o higienę jamy ustnej psów i kotów w domu. Od młodego wieku należy przyzwyczajać je do regularnego szczotkowania zębów. Powinniśmy to robić w atmosferze zabawy; po udanym czyszczeniu należy się nagroda! Tym sposobem ugruntujemy dobry nawyk.
Oferujemy Państwu poradę w tej dziedzinie oraz wybór środków i preparatów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Usuwanie kamienia przy użyciu skalera ultradźwiękowego najnowszej generacji  u psów i kotów.

Zabiegi z dziedziny stomatologii zachowawczej – wypełnienia ubytków w zębach, leczenie złamanych, leczenie kanałowe u psów. Stosujemy białe wypełnienia.

Ekstrakcje zębów nie nadających się już do leczenia – u psów, kotów, królików.

Korektę zgryzu oraz nieprawidłowo ukształtowanych zębów u gryzoni.